Nejnovější zprávy z Církev.cz

Modlitební kampaň ve Velké Británii vidělo za první týden více než 1,5 milionu lidí

Kampaň arcidiecéze Southwark ve Velké Británii, která vybízí k modlitbě, vidělo během prvního týdne více než 1,5 milionu lidí. Během postní doby arcidiecéze zveřejňuje každý den na sociálních sítích jedno video propagující oblíbené modlitby v katolické církvi. Iniciativa zaznamenala na sociálních sítích obrovský úspěch.

Papež František podstoupil vyšetření v římské nemocnici, je zpět ve Vatikánu

Papež František, který má stále chřipku, dnes podle informací tiskového střediska Svatého stolce podstoupil krátké vyšetření v římské nemocnici, a poté se vrátil zpět do Vatikánu

Papež o závisti a ješitnosti: Patří k nejstarším neřestem

Nejlepším lékem na závist je rada, kterou svatý Pavel dává Římanům: “V bratrské lásce se navzájem mějte srdečně rádi, v uctivosti předcházejte jeden druhého.” (Řím 12,10). Svatý otec o tom mluvil při dnešní generální audienci. Svou katechezi věnoval dvěma neřestem: závisti a ješitnosti.

Restaurátorské práce na baldachýnu baziliky svatého Petra byly zahájeny

Stavební huť Svatopetrské baziliky potvrdila, že bronzový baldachýn bude do zahájení Svatého roku 2025 plně restaurován. Lešení kolem baldachýnu, a tedy i kolem hlavního oltáře, je již na místě, bohoslužby s papežem se zde mohou konat i nadále.

Florencie: V dubnu bude otevřena nová katedra Josepha Ratzingera/Benedikta XVI.

Středoitalská teologická fakulta ve Florencii a Teologická fakulta San Isidoro v Seville na základě dohody o spolupráci podepsané oběma akademickými institucemi vytvářejí společnou katedru Josepha Ratzingera/Benedikta XVI. s cílem propagovat v akademické a vědecké sféře jeho teologický a filozofický přínos pro církev a současnou kulturu.

Pomocný českobudějovický biskup Pavel Posád slaví 20 let od biskupského svěcení

Před dvaceti lety, 28. února 2004, přijal v litoměřické katedrále sv. Štěpána biskupské svěcení Mons. Pavel Posád, nynější pomocný biskup českobudějovický.

V Římě se bude konat mše svatá u příležitosti 10. výročí kanonizace Jana Pavla II.

Slavnostní bohoslužba proběhne 27. dubna v 17 hodin v bazilice svatého Petra a předsedat jí bude kardinál Giovanni Battista Re, děkan kardinálského kolegia. Oznámila to vatikánská nadace pojmenovaná po papeži Wojtylovi.

Mírový pochod mladých prošel křížovou cestou v Jeruzalémě

V pátek 23. února 2024 se v ulicích Jeruzaléma poprvé od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v říjnu loňského roku sešla početná skupina mladých lidí. Asi tisícovka dětí a mládeže z křesťanských škol prošla po Via Dolorosa - Cestě bolesti ve Starém městě, aby se společně modlili za mír.

Němečtí biskupové se setkají se zástupci Vatikánu v otázce tzv. synodální rady

Na základě dopisu papeže Františka, jehož cílem bylo předejití schizmatu v Německu, se setkají a němečtí a vatikánští biskupové. Hlavním tématem setkání bude zřízení tzv. synodální rady, což vyvolává značné neshody.

Aby se i skrze nás len stával plátnem

Karmelitánské nakladatelství pro letošní postní dobu připravilo čtenářům milé - byť rozsahem drobné - překvapení: V překladu biskupa Josefa Hrdličky vydalo Křížovou cestu německé básnířky a výtvarnice Ruth Schaumannové (1899-1975). Následující text k publikaci připojil rovněž nedávno jmenovaný litoměřický biskup Stanislav Přibyl.

Biskupské svěcení v Litoměřicích i na obrazovkách Televize Noe

Již tuto sobotu, 2. března 2024, se v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích uskuteční slavnostní bohoslužba, při které přijme biskupské svěcení P. Stanislav Přibyl, který bude zároveň uveden do úřadu 21. biskupa litoměřického.

Papež odsoudil útoky v Burkině Faso

Svatý otec vyjádřil zármutek nad tragickými teroristickými útoky, které se odehrály minulou neděli během mše svaté v katolickém kostele a v mešitě v Burkině Faso.

Umění stárnout: Cyklus přednášek v Červeném kostele ukáže, jak se připravit na pěkné stáří

Vědecká knihovna v Olomouci otevírá nový cyklus přednášek pro veřejnost „Umění stárnout: Tvoje stáří – tvoje zodpovědnost“. První setkání se uskuteční ve čtvrtek 14. března 2024 od 17.00 v Červeném kostele.

Kněží a jáhni z Moravy a Slezska se letos na Velehradě věnují médiím

Každoroční setkání kněží a jáhnů Moravské církevní provincie se na Velehradě letos odehrává od pondělí 26. února až do středy 28. února. V organizaci formačního i přátelského setkání se diecéze střídají. Letos přišla řada na ostravsko-opavskou diecézi.

Při útoku na kostel v Burkině Faso zemřelo patnáct lidí

Během útoku na katolický kostel na severu Burkiny Faso, který se odehrál v neděli 25. února 2024, zemřelo patnáct lidí a další věřící jsou zranění. Uvedla to místní diecéze Dori, která mluví o teroristickém činu. K útoku se nikdo nepřihlásil.

Nejlepší je prostě pomoct: Pochod pro život 2024

V sobotu 6. dubna 2024 se v Praze uskuteční Pochod pro život organizovaný Hnutím Pro život ČR. Toto společenské gesto je určeno desítkám tisíc žen a rodin, které čekají nečekaně dítě a chtějí mu dát šanci, pokud jim někdo pomůže.

Anděl Páně: Mějme zářivou Kristovu tvář stále před očima

Během nedělní katecheze před modlitbou Anděl Páně vybídl papež František věřící, aby se otevřeli Ježíšovu světlu a nenechali se od něj ničím odvádět.

Přímé přenosy bohoslužeb od 26. února do 3. března 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

FOTOGALERIE: Obláčka u Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze

V sobotu 24. února 2024 složila novicka Veronika Piecková své první řeholní sliby do rukou své generální představené, matky Ancilly z Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Během bohoslužby přijala řádový oděv s medailkou a vstoupila tak mezi boromejky. Mši sv. v kostele sv. Karla Boromejského celebroval P. František Boldy CSsR.

Papež vyzývá k diplomatickému řešení konfliktu na Ukrajině

Papež František den po výročí od vypuknutí války na Ukrajině vyzývá k diplomatickému řešení, které by vedlo ke spravedlivému a trvalému míru.

Papež František ustanovil novou diecézi v Guineji

Papež František ve čtvrtek ustanovil novou diecézi Boké v západoafrické Guineji, která vznikla na území, jež dříve spadalo pod arcidiecézi Conakry.

Nuncius na Ukrajině: Dva roky hledíme smrti do tváře, ale stále doufáme

Apoštolský nuncius na Ukrajině, arcibiskup Visvaldas Kulbokas, v rozhovoru pro vatikánská média přibližuje krušnou situaci země po 24 měsících konfliktu.

Papež František kvůli lehké chřipce zrušil sobotní audienci

Tiskové středisko Svatého stolce informovalo novináře, že papež František z preventivních důvodů omezil sobotní aktivity.

Papež František a jeho vytrvalá podpora válkou sužované Ukrajině

Svatý otec již dva roky opakovaně vyzývá k míru na Ukrajině a vyvíjí četné iniciativy k jeho dosažení. Neustává v modlitbách a je připravený nadále podporovat národ, který se ocitl ve válce.

Kardinál Cantalamessa: Ježíš má být naším chlebem

Ježíš je chlebem věčného života nejen kvůli tomu, co dává, ale také - a především - kvůli tomu, kým je. Slovo a svátost jsou prostředky; žít Jím a v Něm je cíl," řekl kardinál Raniero Cantalamessa ve svém prvním postním kázání pro papeže a římskou kurii.

Skončilo plenární zasedání německých biskupů. Závěr: jednota s Římem, ale kritika Vatikánu

Předseda německých biskupů ujišťuje, že světová synoda o synodalitě a tzv. synodální cesta v Německu, i když s rozdílnými přístupy, sdílejí stejné vize vývoje církve. Koordinace obou procesů je nezbytná pro obohacení církevního života a pro přijímání informovaných a odpovědných rozhodnutí.

Do Velikonoc se konají v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě kající procesí

Každý pátek do Velikonoc se konají v cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku takzvaná kající procesí. Klášterem prochází průvod mnichů, kteří se hlasitě modlí. Mimo jiné třeba za ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Kající procesí se koná v postní době od Popeleční středy.

Tématem Světového dne uprchlíků 2024 je "Bůh kráčí se svým lidem"

Dikasterium pro podporu integrálního lidského rozvoje oznámilo téma 110. světového dne migrantů a uprchlíků. Církev si tento den, který nabízí věřícím příležitost vzpomenout si a modlit se za lidi vysídlené v důsledku válečných konfliktů, pronásledování a ekonomických problémů, připomíná již od roku 1914.

Lvovský metropolita: Jsme Boží bojovníci, nikoli s puškou v ruce, ale s růžencem

"Sílu, naději a víru mi dodává to, že vidím, že nás Boží Prozřetelnost neopouští a že v lidech je tolik víry," říká arcibiskup Mieczyslaw Mokrzycki v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas. Lvovský metropolita zdůrazňuje, že v této temné době války je celá Ukrajina obklopena řetězem modliteb: "Jsme Boží bojovníci, ne s puškou v ruce, ale s růžencem. Ne na bojišti, ale na kolenou před Nejsvětější svátostí,” řekl v rozhovoru s Beatou Zajączkowskou, redaktorkou polské sekce Vatican News/ Radio Vaticana.

Odry se chystají na jubilejní 30. ročník přehlídky studentů církevních škol. Doplní ji dobročinný Běh pro Zdravotního klauna

Od 19. do 21. března bude v Odrách více studentů, než je v pracovním týdnu běžné. Do „prvního města na řece Odře“ totiž přijedou vyslanci dalších církevních škol. Talentovaní studenti se již potřicáté předvedou v uměleckých disciplínách. K oslavám výročí se navíc mohou připojit lidé odkudkoliv, a to během.

Nový program Youth od Opus Dei odpovídá na otázky mládeže

Mladí lidé z celého světa mohou nyní najít odpovědi na nejčastější otázky katolické nauky v programu Youth, nové iniciativě Opus Dei.

Dva roky české Charity s Ukrajinou – naše pomoc napadené zemi neustává

Dva roky se Ukrajina statečně brání agresi ruské armády. Charita Česká republika, která v zemi působí dlouhodobě, pomáhala prostřednictvím své tamní sítě lidem zasaženým válkou od prvního dne. Svoji pomoc pak po napadení koncem února 2022 ještě zintenzivnila a znásobila. A ve své podpoře, jak přímo lidem na Ukrajině, tak i uprchlíkům před válkou v Česku, stále pokračuje.

Diecézní charita Hradec Králové už je dva roky po boku Ukrajiny

V pátek 23. února od 17 hodin se na Masarykově náměstí v Hradci Králové uskuteční krátké setkání k tichému uctění obětí války na Ukrajině a k vyjádření podpory a protestu proti válce. Akci pořádá Diecézní charita Hradec Králové a Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách u příležitosti 2. výročí od ruské invaze na Ukrajinu pod záštitou primátorky města Mgr. et Mgr. Pavlíny Springerové, Ph.D.

Svátek Stolce svatého Petra

Církev si 22. února připomíná svátek Stolce sv. Petra, prvního mezi apoštoly a prvního římského biskupa, tedy také prvního papeže. Jeho katedra je dodnes uchovávána v Římě, tvoří součást oltáře ve vatikánské bazilice a je symbolem učitelského, kněžského a pastýřského poslání.

Athletica Vaticana a sport jako nástroj inkluze

Poradkyně pro zdravotně postižené amerického ministerstva zahraničí se setkala s týmem vatikánských atletů, aby s nimi diskutovala o inkluzi a významu sportu pro hendikepované.

Den otevřených dveří revitalizované knihovny Biskupství brněnského

U příležitosti konání dne otevřených dveří v revitalizované Knihovně Biskupství brněnského požehná ve čtvrtek 7. března v 15:30 prostory knihovny biskup Pavel Konzbul. V rámci dne otevřených dveří bude možnost prohlédnout si nově upravené prostory knihovny, navštívit výstavu Biblí a zúčastnit se zajímavého kvízu a knižní ceny.

Haitský biskup Mons. Dumas byl po výbuchu zraněn

Mons. Pierre-André Dumas, biskup z Anse-à-Veau-Miragoâne, byl v neděli 18. února zasažen výbuchem v domě, kde pobýval během své návštěvy hlavního města. Informovala o tom Biskupská konference Haiti (CEH). Ve své zprávě uvedla, že „zdravotní stav Msgr. Dumase je stabilizovaný“.

Dikasterium pro evangelizaci přináší podklady k Roku modlitby

V době příprav na oslavy Jubilea 2025 vydává Dikasterium pro evangelizaci příručku o modlitbě pro křesťany, která nese název "Nauč nás modlit se".

Svatý Petr Damián byl vůdčí osobností při reformě církve před tisíci lety

V současné době, kdy jsou křesťanské zásady a hodnoty často oslabeny nebo relativizovány, stojí za to si připomenout velkého církevního učitele, svatého Petra Damiána, jehož liturgická památka připadá na 21. únor.

Němečtí biskupové obdrželi další list z Vatikánu

Krátce před zahájením jarního plenárního zasedání Německé biskupské konference Vatikán znovu vyjádřil své znepokojení nad reformními kroky katolické církve v zemi. O obsahu dopisu informovala německá katolická agentura KNA. Ta dále uvedla, že na žádost Vatikánu biskupové upustili od hlasování o synodální komisi.

Postní doba v Diecézním muzeu

Diecézní muzeum v Brně připravilo pro návštěvníky tematický program pro postní dobu. V termínech 23.2., 8.3. a 27.3. lze navštívit Diecézní muzeum na Petrově a zažít zajímavý program spojený s tématikou doby postní a Velikonoc.

Mario Botta a jeho nová kniha o posvátné architektuře

"Světlo a gravitace”, pod tímto názvem vycházely v posledních pěti letech sloupky architekta Maria Botty v příloze deníku italských biskupů “Avvenire”. Věnoval se v nich moderním a současným sakrálním stavbám z celého světa. Pohled architekta, jehož úvahy a dojmy jsou vždy podložené analytickým přístupem neodhlížejícím od technických stránek projektů nyní vyšly ve svazku nadepsaném Nebe na zemi. Století kostelů a kaplí v moderní a současné architektuře (Il cielo in terra. Un secolo di chiese e cappelle nell’architettura moderna e contemoranea), který vydalo nakladatelství Libri Scheiwiller.

Audio verze Postní brožury královéhradecké diecéze

Jednotlivá zamyšlení pro dny letošního postního období vznikala na území královéhradecké diecéze i mimo ni, dokonce v dalekém Estonsku. Připravené texty nyní lze poslouchat i v audio verzi.

Kardinál Cantalamessa: Jen jednoho je třeba

"Je jen málo slov, která by během minuty dokázala vyjádřit obsah, jímž by se dal naplnit celý den, nebo dokonce celý život. Jistě to však platí o slovech Pána Ježíše," řekl kardinál Raniero Cantalamessa ve svém dvouminutovém rozjímání pro čas duchovních cvičení papeže a římské kurie, které probíhají od 19. - 24. února 2024.

Modlitba za Ukrajinu v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje

V den druhého výročí ruské agrese, v sobotu 24. února, proběhne v 18 hodin v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni modlitba za Ukrajinu. Zvána je široká veřejnost./ Запрошуємо всіх до собору св. Варфоломія у Пльзені, щоб помолитися за Україну у другу річницю російської агресії. Запрошується широка громадськість.

Před sto lety byla nemocnice Bambino Gesù darována Svatému stolci

V roce 1924 darovala šlechtická rodina Salviati dětskou nemocnici Bambino Gesù Svatému stolci a ta je dnes špičkou v oblasti péče a výzkumu. Videonahrávka připomíná její historii a návštěvy papežů.

Ukrajině strádající válkou Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá již druhým rokem

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) se před dvěma lety ihned od prvních dnů po zahájení válečného konfliktu na Ukrajině zapojila do pomoci. Od počátku byla v intenzivní komunikaci se svými dlouhodobými partnery na Ukrajině a spolu se sítí místních Charit v rámci Arcidiecéze olomoucké započala konkrétní aktivity humanitární pomoci i pro uprchlíky v ČR. Dosavadní aktivity v podpoře Ukrajiny jsou tamními organizacemi hodnoceny jako velmi užitečné a prospěšné. ACHO děkuje všem, kteří její snažení a pomoc na Ukrajině finančně podpořili a žádá o další podporu. V pomoci Ukrajině tady i tam bude ACHO i nadále pokračovat.

Streetartový umělec ilustruje papežovo postní poselství

V pondělí 19. února zveřejnilo Dikasterium pro integrální lidský rozvoj novou ilustraci streetartového umělce Maura Pallotty, známého jako "Maupal". Podle dikasteria budou jeho malby doprovázet papežova slova letošní postní dobou až do Velikonoc.

V Římě se v březnu uskuteční sedmý ročník Dne katakomb

„Od památky k modlitbě“ – takové je téma letošního ročníku iniciativy Papežské komise pro posvátnou archeologii, která zpřístupňuje starověké křesťanské hřbitovy v Římě veřejnosti a nabízí možnost obdivovat jejich vzácnost a krásu. Den katakomb nabídne 2. března volný vstup s komentovanými prohlídkami na sedmi trasách.

Modlitba chval v předvečer biskupského svěcení

V předvečer biskupského svěcení P. Stanislava Přibyla, nově jmenovaného litoměřického biskupa, se bude v pátek 1. března 2024 od 19.30 hodin konat v klášterním kostele Narození Panny Marie v Doksanech Modlitba chval.

Seriál o modlitbě růžence pro dobu postní

Křesťanská streamovací platforma Filmana připravila pro dobu postní seriál o modlitbě růžence. První díl má název Znovuobjevení síly - Tajemství Bolestného růžence.

FOTOGALERIE: Světový den nemocných ve Fakultní nemocnici Olomouc

Mši svatou v rámci oslav Světového dne nemocných celebroval v pátek 16. února 2024 v olomoucké Fakultní nemocnici nově jmenovaný arcibiskup olomoucký Josef Nuzík.

FOTOGALERIE: Přijetí katechumenů mezi čekatele křtu napříč ČR

O víkendu 17.-18. února byli v jednotlivých diecézích představeni katechumeni. Ti během mše svaté za účasti svých diecézních biskupů potvrdili svou ochotu mít plnou účast na životě církve Kristovy, být pokřtěni, biřmováni a mít účast na eucharistii. Následně byli přijati mezi čekatele křtu. Tuto svátost přijmou o letošní velikonoční vigilii z rukou svých diecézních biskupů. Přinášíme fotogalerii.

Duchovní cvičení českých a moravských biskupů

Čeští a moravští biskupové se tento týden účastní společných duchovních cvičení, které se letos konají v Poutním domě Stojanov na Velehradě. Exercitátorem je P. Jaroslav Brož.

Organizační pokyny k biskupskému svěcení Stanislava Přibyla

Přinášíme organizační pokyny k biskupskému svěcení 21. diecézního biskupa litoměřického P. Stanislava Přibyla, CSsR, které se bude konat v sobotu 2.března 2024 od 11 hodin v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích.

Papež stanovil termín druhého zasedání synody

Druhé generální shromáždění Synody o synodalitě se bude konat od 2. do 27. října a budou mu předcházet opět dva dny rekolekcí. Koordinovat ho bude generální sekretariát synody za účasti příslušných dikasterií.

FOTOGALERIE: Děkovná mše svatá v Rovensku pod Troskami

V neděli 18. února 2024 se ve farním kostele sv. Václava v Rovensku pod Troskami konala mše svatá s poděkováním za 50 let života místního faráře R.D. Tomasze Dziedzice. Mši svatou celebroval biskup řeckokatolické církve Ladislav Hučko.

„Olomoucký biskup uprostřed Evropy“: nový filmový dokument představí Jindřicha Zdíka

Ve filmovém dokumentu „Olomoucký biskup uprostřed Evropy“ režiséra Theodora Mojžíše se herec Jaroslav Plesl společně s diváky vydává po stopách příběhu starého téměř tisíc let, kdy se formovala podoba přemyslovského státu. Pojďte se i vy seznámit s jedním z významných mužů 12. století v českém i evropském kontextu olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem. Premiéra se uskuteční ve středu 28. února 2024 od 19.00 v olomouckém Arcidiecézním muzeu.

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. února 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Recenze filmu: Nádech pro lásku

Přinášíme recenzi filmu Nádech pro lásku, který můžete zhlédnout na křesťanské streamovací platformě Filmana.